Babičky si možná pochvalují, že máte doma pěkně baculaté a dobře živené dítě. Dětská obezita je přitom velký problém a dětí, které mají potíže s váhou, přibývá. Co dítěti hrozí a jak s tloušťkou zatočit?
Magdina dcera začala tloustnout kolem třináctého roku. Skončila kvůli zdravotním potížím se sportem a většinu volného času proseděla u počítače. „Všimla jsem si, že po čase už neoblékla starší kalhoty a musely jsme kupovat nové. Dceři to bylo jedno, mě tedy ne,“ popisuje Magda.
A tak najela na nový režim pro celou rodinu – minimum sladkostí, žádné fast foody a brambůrky u televize. „Manžel je sportovec, takže mu to bylo jedno, ale dcera se chvíli vzpírala. Nakonec jsme jí spolu s lékařem našli nový rekreační sport a zase jí chytl pohyb. Teď si váhu udržuje,“ popisuje Magda.
Určitě chcete, aby se vaše dítě mělo dobře. Že mu ale při obědě nandáte pořádnou porci, přidáte každý den dortík a namažete tři housky k svačině, neznamená, že pro něj děláte to nejlepší. Obezita dětem zadělává na velké zdravotní potíže. Co jim hrozí a jak s tím bojovat?
Obézní dítě nemusí být jen proto, že má špatné stravovací návyky a nehýbe se. Příčinou tloušťky totiž může být i nemoc, existují například dvě poměrně vzácná onemocnění, a to dědičné syndromy Prader-Willi a syndrom Lawrwnce-Moon-Bardet-Biedl. Právě u nich bývá obezita vždy součástí klinického obrazu.
Strava a pohyb
„Dětská obezita je obrovský problém a české děti si bohužel stojí dost špatně. I u mladší generace začínáme pozorovat případy extrémní obezity,“ říká dětská lékařka Hana Cabrnochová.
Alfou a omegou dětské váhy je strava a pohyb. Pokud už však dítě potíže s váhou má, patří do rukou odborníka. „Je to cesta na dlouhou trať, protože rázem je jasné, že problém je složitější a je zapotřebí zapojit celou rodinu, často „překopat“ jejich zvyky vzhůru nohama,“ míní obezitoložka Renata Zelenáková.
Radí však se změnou začít zvolna drobnými změnami, které dítě i rodiče vnímají jako příjemné a pozitivní. „S ubývající hmotností se pak pokusit pracovat i na zásadních změnách, při tom pečlivě sledovat, zda dochází opravdu k úbytku tuku a nikoli vody nebo aktivní svalové hmoty,“ vysvětluje Renata Zelnáková.
Najděte správný sport
Pomoc navíc můžete využít i s hledáním toho nejlepšího pohybu, třeba prostřednictvím metody SportAnalytik, která navazuje na kanadský program představený v rámci olympijských her ve Vancouveru.
Česká verze se skládá ze dvou kroků, fyzický test odhalí pohybové dovednosti dětí, a to na základě osmi zábavných úkolů, test osobních preferencí potom zkoumá jejich povahové rysy, mimo jiné zápal a motivaci. Po jejich absolvování se rodiče dozvědí jednak jak jsou na tom děti z hlediska fyzické aktivity, jednak dostanou doporučení konkrétních pěti běžných a pěti alternativních sportů. Máte doma lenocha? Změňte to!
Obézní dítě si zadělává na zdravotní potíže v dospělosti, nemoci se však mohou vyskytnout i výrazně dřív. „Onemocnění vysokým krevním tlakem či cukrovkou se posouvá do stále nižších věkových kategorií,“ varuje Hana Cabrnochová. Dětem, však hrozí i vysoká hladina cholesterolu, onemocnění pohybového aparátu z přetížení, metabolické změny a změny žláz s vnitřní sekrecí.
Podle Renaty Zelenákové dělají občas rodiče chybu už při výběru potravin, byť mají dojem, že vybírají to zdravé. „Zkuste dát dítěti někdy dát vybrat mezi rohlíkem celozrnným a bílým. Sáhne automaticky po bílém, ačkoli nemůže vědět, že obsahuje více vápníku a velmi dobře ho stráví,“ poznamenává Renata Zelenáková. A trvejte ve stravě na ovoci a zelenině. Jak dítě přinutit vitamíny jíst?
Obezita se dědí
Začněte ale u sebe, máte potíže s váhou? Nejspíš to samé čeká i vašeho potomka. „Je velmi pravděpodobné, že dítě obézních rodičů bude s obezitou bojovat také. Obtížně ale odlišíme, nakolik způsobila obezitu genetická výbava dítěte a jako úlohu hrají jeho nesprávné stravovací návyky a nedostatek pohybu,“ poznamenává Renata Zelenáková s tím, že však dítě, které obdrželo od rodičů geny předurčující obezitu, může správnou životosprávou výsledek výrazně ovlivnit.
„Rodinné prostředí mu však většinou nedává příliš šanci. A stejně tak může i dítě štíhlých rodičů nesprávnou životosprávu skončit jako obézní dospělý,“ doplňuje Renata Zelenáková. Máte obézní dítě? Změňte to, než bude pozdě.
Zuzana Půrová